Potravinářský průkaz: co vědět a kde ho získat

Nejen potraviny a kosmetika. Pokud se budete profesně pohybovat v bližším kontaktu s čímkoliv, co se ve finále dostane ke kůži zákazníka nebo ho může jakkoliv infekčně ohrozit, potřebujete zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství. Jak na to a jaké se s tím pojí povinnosti?

Kdo potřebuje zdravotní neboli potravinářský průkaz?

Podle názvu by se mohlo zdát, že se průkaz týká pouze jídla. To je však zavádějící, protože je potřeba prakticky u všeho, co by mohlo nějakým způsobem infekčně ohrozit koncového zákazníka. Podle občanského zákoníku platí nutnost mít při sobě tento zdravotní průkaz jak pro podnikatele či živnostníky, tak pro brigádníky v restauracích nebo třeba na vánočních trzích.

Občanský zákoník potom specifikuje povinnost mít potravinářský průkaz při provozování živnosti, při níž je jakkoliv porušována integrita kůže – manikúra, pedikúra, tetovací salon, ale i kadeřnice.

A ve výčtu profesí můžeme pokračovat. Stejně silně jako potravin se totiž průkaz týká osob vyrábějících kosmetiku nebo provozujících rekondiční či regenerační cvičení. Zdravotní průkaz musí mít dokonce i maséři a provozovatelé solárií.

Je tedy nedílnou součástí mnoha zaměstnání. Není ale nijak složité tento malý dokument získat. Nemáte-li však zdravotní problémy, váš praktický lékař vám ho bez problému vydá.

Jak získat potravinářský průkaz

Proces je to na hony vzdálený vyřizování dokumentům, jakými jsou živnostenský list nebo třeba výpis z rejstříku trestů. Je dobré pamatovat na to, že si průkaz musíte vyřídit před započetím vaší profese nebo přivýdělku. Potřebujete ho totiž hned od prvního dne vykonávání činnosti.

Pro vás tento postup znamená pouze příchod k vašemu obvodnímu lékaři, který vám udělá patřičnou prohlídku, posoudí váš zdravotní stav vzhledem k infekčním onemocněním, provede patřičné odběry, stěry a vzorky pošle do laboratoře. Vy u něj poté zaplatíte poplatek a průkaz je na světě.

Lékař poté rozhodne, zda vám vydá průkaz na dobu určitou nebo neurčitou. A pokud jste dostali razítko na dobu neurčitou, máte vystaráno.

Jen pozor na práci v zahraničí, zde ho většinou nevyužijete. Každá země má totiž svá pravidla a kontroly kvality, a tedy i své verze prokázání bezinfekčnosti.

Cena zdravotního průkazu zákonem přesně stanovena není. Určuje ji až sám lékař. Většinou se však pohybuje mezi 200 až 400 korunami, které zaplatíte přímo jemu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *